Czarter jachtów jest najpopularniejszym sposobem na to, aby zażyć rozrywki na pełnym morzu lub nawet na oceanie. Przeżycia, jakie gwarantuje rejs, są niezapomniane a co więcej luksusowe wyposażenie zapewnia komfort podczas wypoczynku. Czarter jest umową polegającą na wynajmie jednostki pływającej z załogą lub bez w celu organizacji podróży. Na chwilę obecną obowiązują nowe zmienione przepisy mówiące o tym, że aby prowadzić jacht motorowy, żaglowy czy też motorówkę nie trzeba posiadać patentu sternika motorowego.
Niegdyś te uprawnienia były konieczne dzisiaj istnieje większa swoboda i dzięki temu każdy, kto potrafi obsługiwać którąś z jednostek poruszających się po wodzie może wynająć ją dla celów rekreacyjnych. Jednakże nie ma całkowitej dowolności w kwestii wielkości i siły, jaką cechują się poszczególne maszyny wodne.
Bez uprawnień żeglarskich można pływać jachtem lub łodzią o niewielkiej mocy. Natomiast osoby bez żadnych uprawnień mogą pływać jachtami żaglowymi o długości do 7,5 m oraz jednostkami z napędem motorowym o mocy nie większej jak 30 KM. Jednostki takie mają ograniczenie prędkości do 15km/godz. Coraz więcej firm zajmujących się wynajmem jachtów i łodzi oferuje czarter bez patentów jachtów kabinowych bez żagla i o przepisowej mocy.
Osoby wyjeżdżające w regiony polskich jezior mogą skorzystać z czarteru jachtów na Mazurach, aby pożeglować w przyjemnej okolicy bez patentu. Większość oferowanych do wynajmu jachtów ma dobre wyposażenie pozwalające na korzystanie z niego przez dłuższy okres czasu. Przy wynajmie wymagane jest jedynie posiadanie dowodu osobistego, prawa jazdy i pobierana jest kaucja zwrotna.
Jachty wynajmowane są w systemie dniowym lub tygodniowym, w sezonie letnim jest zdecydowanie najdrożej, ceny spadają jesienią. Zdobycie uprawnień dla osoby chociaż trochę orientującej się w sportach wodnych i pasjonującej się nimi nie jest trudnym zadaniem.Trzeba oczywiście umieć pływać, a kolejnym krokiem jest odbycie szkolenia i zdanie egzaminu. Aby tego dokonać wystarczy zapisać się na kurs stacjonarny lub weekendowy.
Szkoleniem zajmują się uprawnieni instruktorzy a po ich odbyciu zdać trzeba dwuetapowy egzamin praktyczny i teoretyczny. Natomiast do poruszania się jachtami żaglowymi bez jakichkolwiek ograniczeń ma prawo osoba ze stopniem żeglarza jachtowego a wyższe stopnie uprawniają do żeglugi morskiej.
Źródła: www.referencje-firm.pl