Zawody w Kudo

Zawody

Zawody w Kudo rozgrywane są na specjalnej macie z tworzywa sztucznego o właściwościach amortyzujących upadki zawodników. Mata powinna posiadać wymiary minimum 14×14m, a maksimum 16×16m, w tym pole walki oddzielone pasem szerokości 1m, 9×9m lub 10×10m. Powierzchnia na zewnątrz pasa rozgraniczającego nazywa się powierzchnią bezpieczeństwa. Zawodnicy walczą na polu walki, poza które nie wolno wychodzić. Jakakolwiek wykonana technika, gdy jeden lub obaj zawodnicy znajdują się poza polem walki, jest nieważna. Zawodnik jest uznany za znajdującego się poza polem walki, gdy w pozycji stojącej wysunie stopę poza pas rozgraniczający, a w walce w parterze, gdy więcej niż połowa znajduje się przed polem walki.

EZawodykwipunek zawodnika

Zawodnicy noszą kudogi (ubiór kudo) przepasane przepisowym pasem. Kudogi zakłada się na gołe ciało (bez koszulek pod spodem) z wyłączeniem kobiecych kategorii. Kudogi występują w jednolitym kolorze białym i niebieskim, bez możliwości umieszczania reklam. Norma długości rękawów- do łokcia, zaś nogawki powinny zakrywać stopy. Istotnym i wyróżniającym kudo spośród innych styli elementem wyposażenia jest kask produkcji japońskiej występujący w dwóch rodzajach: “Super Safe” i “Neo Head Guard”- oba posiadają znak jakości. Najczęściej kask dodatkowo przewiązuje się w części tylnej pasem zabezpieczającym przed przesunięciem się w czasie walki. Wymaganym ochraniaczem jest także ochraniacz krocza (suspensorium). Dłonie obowiązkowo muszą być zabezpieczone licencjonowanymi napięstnikami kudo. Przed nałożeniem napięstnika można owinąć dłoń bandażem, którego maksymalna długość wynosi 1,5m. Ważnym elementem ochronnym jest również ochraniacz szczęki wkładany przed założeniem kasku. W kategoriach kobiecych obowiązkowy jest ochraniacz piersi i krocza oraz dopuszczalny ochraniacz na goleń.

Rozpoczęcie i zakończenie walki

Zawodnicy rozpoczynają walkę w pozycji stojącej, na środku pola walki, po wykonaniu ukłonu, na komendę sędziego “hajime”. Na zakończenie walki sędzia ogłasza “sore-made”, komendę, po której zawodnicy powracają na miejsca, z których rozpoczęli walkę i po ogłoszeniu wyniku walki wykonują ukłon oraz schodzą z maty przodem do przeciwnika.

Czas pojedynku

Czas trwania walki wynosi 3 minuty. Odpoczynek w przypadku “hakiwake”(decyzja o przyznaniu czasu dodatkowego) trwa około 1minuty. Czas dodatkowy jest wyznaczany, gdy sędziowie nie mogą wydać werdyktu na korzyść jednego z zawodników —kolejne 3 minuty. W sytuacji drugiego “hakiwake”—po kolejnych 3 minutach walki, sędziowie muszą wydać werdykt na korzyść jednego z walczących. W czasie przepisowym walka w parterze może trwać 2×30 sekund z inicjatywy jednego zawodnika. Po upływie 30 sekund parteru (brak techniki kończącej), sędziowie przerywają walkę i każą zawodnikom wracać do “stójki”. Jeżeli występuje sytuacja, w której przed upływem 5 sekund zawodnicy przerwą walkę w parterze, próba parteru jest anulowana i zawodnicy wracają do “stójki”. W czasie walki dozwolone jest do 10 sekund “tsukami”(uderzenia z trzymaniem przeciwnika), których ilość w walce nie jest ograniczona. Czas jest przerwany w wypadku “dziogaj” (wyjście za matę) — po ogłoszeniu “mate”, jeśli w ciągu 5 sek. pojedynek się ponownie nie zaczyna, sędzia główny wstrzymuje czas.

  • Jeśli po powrocie jednego z zawodników na tatami, drugi z jakiegoś powodu nie wraca, to po 10 sek. ogłasza się “hansoku” — 1 (upomnienie), po 40 sek. — “hansoku”—2, po 50 sek. — “hansoku”—3, a po 1 min. — “hansoku” — 4 — dyskwalifikacja.
  • Jeżeli po komendzie głównego sędziego —“ poprawić kimono, zawiązać pas”, zawodnik nie zdąży tego zrobić w ciągu 10 sek., udziela się mu upomnienia “hansoku” — 1

Podobne wpisy