Klub Chelsea

Chelsea F.C.

Chelsea F.C.14 marca 1905- to właśnie tego dnia w pubie ”The Rising Sun” z interwencji Gesa Marsa oraz Fredericka Parkera powstał, jakże wspaniały klub Chelsea F.C.

Początki jak wiadomo są zawsze bardzo trudne. Założyciele szukali kogoś kto mógłby im pomóc finansowo czyli sponsorów. Powstał projekt klubu z założeniami oraz planami na przyszłość. Klub pomyślał takze o bardzo ważnym dla klubu znaku czyli o herbie.

Pierwszy oficjalny sezon The Blues rozpoczęli w 1906 roku, kiedy wywalczyli w League Two 3 miejsce. Było to bowiem wielkie osiągnięcie dla młodego klubu, w którym duży udział miał świetny szkoleniowiec-Robertson.

Po wspaniałym wystartowaniu zawodnicy oraz działacze chcieli bardzo zajść jeszcze dalej, bo już w sezonie 1907/08 wywalczyli sobie jakże ważny awans do Premiership! Było to przełomowe dla klubu zdarzenie jak i bardzo ważne. David Calderhead jako manager klubu miał zapewnić sukcesy. Niewątpliwie radością dla kibiców był awans do finału Pucharu Anglii, który wywalczyli sobie w sezonie 1914/15. Był to pierwszy, tego typu sukces zespołu z Londynu.

Do końca roku 1931 – The Blues przemieszczali się miedzy League Two a League One. Byly to lata niepokoju przez wiadoma przyczynę – wojnę, londyńczycy spisywali się fatalnie!

Od roku 1931 Chelsea nie przerwanie przez ponad 30 lat grała w 1 lidze. Po sezonie 1951/52 Drake zastąpił na stanowisku trenerskim Billyego Briella. Działacze popełnili błąd, gdyż trener nie budował silnej ekipy tylko modernizował klub.

Przyszedł rok na który kibice Chelsea czekali cale pol wieku czyli MISTRZOSTWO. Jednak gdy w listopadzie 54 roku ekipa była na 12 miejscu, nikt nie spodziewał się, że zdobędą mistrzostwo. Nikt nie mógł przypuszczać, ze to się stanie. The Blues mogli świętować swój pierwszy tytuł Anglii.

W kolejnych latach, londyńscy piłkarze utrzymywali się w czołówce . W 1971 roku CFC sięgnęli po swój pierwszy europejski tytuł czyli Puchar Zdobywcow Pucharow, pokonując Real Madryt.

Lata 70/80 to pojawienie się fantastycznych kibiców, zwanych Head Hunters, ktorych bał się każdy Anglik. W ich wyposażeniu były: kusze, miecze, siekiery, maczugi i inne przedmioty.

Koniec lat 80-tych spadek do niższej klasy rozgrywkowej. Lata 90-te to powrót The Blueas na arenę światową oraz nowe sukcesy: PZP oraz Superpuchar Europy.

Niestety przełom wieków to znów zapaść, gdyż Chelsea miała dług w wysokości 140 mln fontów ! O dziwo klubem zainteresował się Roman Abramowicz który wyciągnął klub z długów. Teraz Chelsea Londyn jest jednym z najbogatszych klubów świata i nikt ne może ich lekceważyć!

Podobne wpisy